Wyobraź sobie, że stoisz przed wyborem. Możesz stworzyć coś od zera. Najpierw przygotowujesz materiały, obrabiasz je tworząc gotowe komponenty, a dopiero później przystępujesz do tworzenia z nich finalnych produktów. Możesz też wykorzystać już istniejące materiały, pominąć proces ich przygotowywania i od razu przejść do tworzenia finalnych produktów.
W tym pierwszym przypadku, emisja CO2 jest znacznie większa, ponieważ stworzenie czegoś nowego od zera zawsze wymaga ogromnego wkładu energii i pracy, a te związane są z silną emisją CO2 do środowiska. Jeśli wykorzystujesz produkty, które już zostały stworzone i były wykorzystywane np. w innym celu, a po spełnieniu swojej funkcji miałyby zostać wyrzucone, przedłużasz ich żywotność. Sprawiasz, że Twoje produkty wiążą się z bardzo niewielkim obciążeniem dla środowiska.
CO WIĘCEJ! Przedłużając żywotność takich materiałów jak plandeki samochodowe, pasy bezpieczeństwa, wystrzelone poduszki powietrzne, materiały pochodzące z zagłówków ograniczamy ilość odpadów, które stanowią ogromny i bardzo długotrwały problem dla naszego środowiska.